piątek, 8 lipca 2016

Paramahamsa Vishwananda o Bhakti



Wielbiciele i uczniowie Paramahamsy Vishwanandy czerpią ogromną radość z czytania systematycznie pojawiających się krótkich wiadomości, osobiście pisanych przez Mistrza na Twitterze. Każde powiadomienie o przyjściu nowego twittka od Gurudźiego wywołuje ekscytację. Jego kreatywność jest nieskończona. Nieprzerwanie, od prawie dwóch lat, otrzymujemy najcenniejsze Perły Boskiej Mądrości wprost od Oświeconego Mistrza. Uczą nas i inspirują każdego dnia, podnoszą na duchu, kiedy upadamy, łagodzą ból tęsknoty i rozpalają serca Miłością.

Paramahamsa Vishwananda on Twitter


Po przeczytaniu najnowszego twittka Paramahamsy Vishwanandy stwierdziłam, że jego treść jest tak cenna, że warto mu poświęcić szczególną uwagę. 




Gurudźi opisuje, czym jest Bhakti. Pisze tak cudownym, poetyckim językiem, że rozpływam się, czytając Jego słowa. Nie wiem, czy kiedykolwiek byłabym w stanie tak pięknie opisać to, czym jest dla mnie Bhakti. Gurudźi wyraził w tak doskonały sposób to, co ja czuję  głęboko w sercu, że  wolę zacytować Jego słowa, zamiast wymyślać swoje.


Paramahamsa Vishwananda w Radha Raman Temple


Słowo Bhakti jest słowem, w którym jestem zakochana. Samo jego wspomnienie wywołuje falę błogości i miłe skojarzenia. Cóż ono oznacza? Oznacza całkowite poddanie swojej woli, woli Boga, oddanie siebie Bogu, Najwyższej Miłości.

Twittek Gurudźiego w oryginale możesz przeczytać tu: https://twitpl.us/fLl0

A tu zamieszczam polskie tłumaczenie. Jeżeli poczujesz, że rezonuje z biciem Twojego serca, podążaj ścieżką Bhakti. Znajdziesz w niej ukojenie, a Mistrz doprowadzi Cię w do Oceanu Boskiej Miłości, gdzie wykąpiesz się w słodkim nektarze Bhakti.

Paramahamsa Vishwananda napisał:

,,BHAKTI – RZADKI DIAMENT!
Boska Miłość jest istotą, esencją wszystkiego.
Ścieżka 
Bhakti oznacza miłosną relację z Bogiem, z Najwyższym, romans z Pełnią. Oznacza to, że dana osoba jest gotowa rozpłynąć się w Pełni, że jest gotowa zaprosić Pełnię do swojego serca.
Ścieżka Bhakti oznacza przebudzenie wewnętrznego serca, rzeczywistości serca. Wielbiciel to osoba, która zakosztowała kropli tego nektaru i zaczyna ogromnie łaknąć Boga, zaczyna odczuwać pragnienie, aby zasmakować coraz więcej Miłości, aby coraz więcej jej dawać i dzielić się nią. Kiedy serce zaczyna się budzić, wielbiciel wydaje się światu szaleńcem. Ale ten rodzaj szaleństwa nie jest szaleństwem umysłu, jak to ma miejsce u ludzi pogrążonych w świecie – to jest szaleństwo serca.

Świat nie potrafi pojąć rzeczywistości Bhakti. Leży ona poza zasięgiem zwykłej logiki, instynktu, woli przetrwania.
Bhakti to inny wymiar życia. Bhakti to osobista religia, ponieważ stanowi osobistą relację z Bogiem. To jest bardzo, bardzo OSOBISTA MIŁOSNA RELACJA z Bogiem.
Miłosna relacja z Bogiem to rzadko spotykany diament. To niezwykła alchemia, pewien rodzaj magii. Może być ona przekazana jedynie przez drugą osobę, nie można jej uzyskać z książki. Nie może zostać przekazana przez święte pisma. To przekaz leżący poza słowami.
Nie można mieć tej relacji nie będąc połączonym z oświeconym Mistrzem – nie ma innego sposobu. Możesz przeczytać wszystkie święte teksty, wszystkie książki, które istnieją, ale dopóki nie znajdziesz przewodnika, dopóki się w nim nie zakochasz, nie zaznasz tego smaku.
Mistrz zawsze jest gotów zabrać cię w tę daleką podróż, jeśli masz odwagę. Jedynie odważni ludzie mogą zostać przyciągnięci przez Mistrza. Relacja z Mistrzem nie jest dla tchórzy.
Wielbiciel to osoba, która chce stanąć z Bogiem twarzą w twarz, która prawdziwie chce Go zasmakować. Zanim jednak staniesz się gotów spojrzeć w oczy Boga, będziesz musiał stać się gotów spojrzeć w oczy Mistrzowi. Stąd startujesz, stąd podróż się rozpoczyna.’’
                                                                      Paramahamsa Vishwananda 7 lipca 2016


Just Love Paramahamsa Vishwananda


Możesz śledzić profil Paramahamsy Vishwanandy na Twitterze i być na bieżąco z wiadomościami od Niego:  https://twitter.com/vishwananda?lang=pl

Twittki są tłumaczone na język polski i możesz je znaleźć tu:
https://twitter.com/BhaktiMargaPL?lang=pl  

4 komentarze:

  1. Witaj, piękny tekst i poruszający tekst, ale czy to jedyna ścieżka Bhakti, osobiście mam wrazenie że każda ścieżka gdzie pojawia sie Bhava jest ścieżką Bkakti czyli oddania.

    Wiec poza ścieżką związaną ze Swamim Vishwananda zaliczyłbym do tego takze inne ścieżki w których śpiew jest istotą oddawania, ale tekże rozważałbym ścieżki gdzie oddanie może płyynąć poprzez samo słuchanie jak jest muzycy śpiewają (ścieżkę związaną z Ammma Amritanandamayi, Anandamayi Ma, OM Gurudev Janglidas Maharaj)

    Osobićie mam wrażenie że można podążać ścieżką Bhakti bez połaczenie tylko z jednym jedynym Mistrzem (taka sugestia wynika z tłumaczonego tekstu), osobiście skałniam sie ku temu że można także praktykować intensywne Bhakti jeśli ma sie polaczenie czy z głeboka duchowością czy z jakimś Bóstwem czy bóstwami czy Oświeconymi Mistrzami (ale bez określania ze jest to tylko ten jeden jedyny Mistrz czyli Guru/Sadguru) czy z Bogiem jako takim

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W moim odczuciu wszystkie ścieżki duchowe ostatecznie prowadzą do bhakti. A dalej... już tylko łaska Guru, łaska Boga. Człowiek może wykonać wielki wysiłek w kierunku samorealizacji, ale ostateczny ruch należy do Najwyższego. Tylko jego łaska daje samorealizację. Dlatego relacja guru - uczeń jest tak bardzo cenna.
      Bhakti Marga nie jest jedyną ścieżką bhakti. Natomiast tutaj piszę o niej, bo jest to moja ścieżka i moje doświadczenie, którym się dzielę na tym blogu.
      Po wielu latach poszukiwań, dotykania różnych ścieżek, zrozumiałam najważniejszą wskazówkę: kop jedną studnię, jeżeli jesteś spragniony. Nawet jeżeli pojawiają się wątpliwości, nawet jeżeli tracisz motywację i cierpliwość, kop dalej w jednym miejscu. Woda się pojawi. Osiągniesz cel. Satguru daje 100% gwarancji.
      Natomiast kopanie w kilku miejscach na raz nie ma sensu. Karmisz umysł kolejnymi nadziejami i iluzjami. A umysł triumfuje. Na koniec życia będzie wielkie zdziwienie: ale jak to...?
      Całe życie żyłem w duchowości, a moje pragnienie nadal nie spełnione...
      Tak tak, pozostanie po tobie kilkanaście rozkopanych, suchych studni...

      Usuń
    2. Świetne nawiązanie do studni.
      Grunt to znać kierunek, kiedy idziemy właściwą ścieżką to czujemy słodycz, jeśli natomiast zdarza nam się zbłądzić, to również jesteśmy tego świadomi, a ewentualne potknięcia są niezwykłym darem otrzeźwiajacym.

      Usuń